MINISTARSTVO ZA SOCIJALNU POLITIKU, ZDRAVSTVO, RASELJENA LICA I IZBJEGLICE BPK GORAŽDE
BPK-a Goražde domaćin radionice o zapošljavanju i socijalnim inovacijama kroz EU program EaSI

U organizaciji Ministarstva civilnih poslova Bosne i Hercegovine, a uz tehničku podršku Ministarstva za socijalnu politiku, zdravstvo, raseljena lica i izbjeglice Bosansko-podrinjskog kantona Goražde, danas je u zgradi Vlade BPK Goražde održana radionica na temu promocije Programa Evropske unije za zapošljavanje i socijalne inovacije (EaSI).
Cilj radionice usmjeren je na jačanje kapaciteta malih biznisa, kao i malih i socijalnih preduzeća, te njihovo informisanje o mogućnostima koje pruža Program EaSI. Program EaSI (Employment and Social Innovation) jedan je od ključnih instrumenata Evropske unije za podršku zapošljavanju, društvenoj uključenosti i razvoju socijalnih inovacija. Kroz ovaj program, omogućava se finansijska i tehnička podrška projektima koji doprinose stvaranju novih radnih mjesta, jačanju socijalne ekonomije, poboljšanju uslova rada i podršci ranjivim grupama.
Poseban fokus stavljen je na razvoj socijalnih preduzeća i inovativnih pristupa u rješavanju društvenih izazova, što otvara nove prilike za lokalne zajednice kao i Grad Goražde.
“Na današnju radionicu smo pozvali i predstavnike poslodavaca, sindikata, obrazovnih institucija, malih biznisa , s ciljem za informisanje o mogućnostima koje Evropska unija nudi za pokretanje i razvoj malih i socijalnih preduzeća. Goražde je grad koji je historijski poznat po velikim industrijskim kompleksima, ali smatramo da je jednako važno posvetiti pažnju obrtima, malim i srednjim preduzećima. Iz tog razloga želim izraziti veliku zahvalnost Ministarstvu civilnih poslova što je prepoznalo Grad Goražde kao mjesto za ovakvu prezentaciju” – kazao je ministar Senad Čeljo.
Radionica u sklopu organizacije je imala za cilj informisanje javnosti i promoviranje inicijative Evropske unije o Programu EaSI u okviru Evropskog socijalnog fonda plus (ESF+).