S ciljem podizanja svijesti o malignim oboljenjima, njihovoj prevenciji, dijagnosticiranju i liječenju, na području BPK Goražde svake godine 4. februara obilježava se Međunarodni dan borbe protiv raka.
Tim povodom, JU „Zavod za javno zdravstvo“ BPK Goražde izdvojio je podatke o kretanju malignih neoplazmi na području kantona, te dao kratke upute o rizikofaktorima i preventivnim mjerama.
Rak predstavlja jedan od vodećih javnozdravstvenih problema širom svijeta, jer prema podacima Svetske zdravstvene organizacije (SZO), svake godine se dijagnostikuje više od 19 miliona novih slučajeva raka, dok od ove bolesti umre oko 10 miliona ljudi. Očekuje se da će se broj oboljelih povećavati zbog starenja populacije, izloženosti faktorima rizika ali uz poboljšanje dijagnostike stopa mortaliteta se nastoji smanjiti. U svijetu su najčešći karcinomi dojke, pluća, debelog crijeva i rektuma te prostate.
Prema podacima JU “Zavoda za javno zdravstvo” BPK Goražde iz 2023. godine, na području našeg kantona od malignih neoplazmi preminulo je ukupno 60 osoba, što predstavlja stopu od 27 na 10.000 stanovnika, tako da se maligne neoplazme nalaze na drugom mjestu vodećih uzroka smrti po grupama oboljenja. Maligne neoplazme bronha i pluća, prema podacima vodeća su maligna oboljenja od kojih je u analiziranom periodu umiralo stanovništvo BPK Goražde. Ukupno je u 2023. godini umrlo 20 što predstavlja stopu od 9,2 na 10.000 stanovnika. U 2023. godini otkriveno je 70 novih slučajeva oboljelih, od toga 37 muškaraca i 33 žene. Muškarci su najčešće obolijevali od raka prostate (13 novooboljelih), a žene od raka materice (11 novooboljelih). Po stopi obolijevanja, koja iznosi 96 oboljelih na 10.000 stanovnika, BPK Goražde je na petom mjestu u Federaciji BiH.
Prema procjenama, najveći uticaj na obolijevanje i smrtnost ima povećanje broja stanovništva sa velikim brojem faktora rizika, poput upotrebe duhana, prekomjerne tjelesne težine, tjelesne neaktivnosti, nezdrave prehrane i onečišćenja zraka.
Mišljenje relevantnih institucija je da obolijevanje od raka možemo pokušati spriječiti izborom zdravog načina života, kao što je uravnotežena prehrana, redovna tjelesna aktivnost, izbjegavanje pušenja i prekomjerne konzumacije alkohola te vakcinacijom protiv virusa poput HPV-a i hepatitisa B. Rutinski pregledi i rano otkrivanje također igraju ključnu ulogu u povećanju stope preživljavanja i poboljšanju kvaliteta života pacijenata sa već utvrđenom dijagnozom.
Zavod naglašava da borba protiv raka zahtijeva zajednički napor cijele zajednice, uz konstataciju da svaka akcija, bez obzira na njen obim, može napraviti iskorak.
Podsjetimo, sveobuhvatnu inicijativu za borbu protiv globalne epidemije raka pokrenula je Međunarodna unija za borbu protiv raka (UICC) u saradnji sa Svjetskom zdravstvenom organizacijom (WHO) i ostalim ključnim zdravstvenim organizacijama koje se ovim pitanjem bave još 2000. godine.