SASTANAK PREDSTAVNIKA VLADE BPK GORAŽDE, FEDERALNOG MINISTARSTVA ZDRAVSTVA I FONDACIJE FAMI

Najavljene nove edukacije za medicinski kadar i podrška razvoju primarne zdravstvene zaštite

Datum: 21.01.2026.
Podijeli:

Premijer Bosansko-podrinjskog kantona Goražde Senad Čeljo i ministrica za socijalnu politiku, zdravstvo, raseljena lica i izbjeglice Larisa Dučić danas su ugostili prim. dr. Gorana Čerkeza, pomoćnika ministra za javno zdravstvo u Federalnom ministarstvu zdravstva, te Nikolu Srdića, menadžera komponente A Fondacije fami.

Sastanku su prisustvovali i direktorica JU Dom zdravlja „dr. Isak Samokovlija“ u Goraždu Emsudina Deljo, kao i gradonačelnik Grada Goražda Ernest Imamović.

Tokom susreta razgovarano je o unapređenju sestrinske profesije te razvoju koncepta zdrave sredine s posebnim fokusom na jačanje kapaciteta primarne zdravstvene zaštite.

Jedan od ključnih ciljeva posjete bila je inicijativa za uspostavljanje edukativnog centra pri JU Dom zdravlja „dr. Isak Samokovlija“ u Goraždu, u kojem bi se provodile kontinuirane edukacije za medicinsko osoblje. Također, planirano je učešće medicinskih sestara i tehničara iz ovog kantona u edukacijama pod nazivom „Liderstvo u sestrinstvu“, koje okupljaju zdravstvene radnike iz cijele Bosne i Hercegovine.

Učesnici će imati priliku da kroz interaktivne radionice i razmjenu iskustava, razvijaju svoje kompetencije, s posebnim naglaskom na komunikaciju, timski rad i vođenje s empatijom. Cilj edukacije je jačanje profesionalnih vještina te promoviranje shvatanja da liderstvo u sestrinstvu nije pitanje pozicije, već odgovornosti, saradnje i pozitivnog utjecaja unutar zdravstvenog tima.

Na sastanku je razgovarano i o mogućnostima formiranja Centra za rani rast i razvoj djece na ovom području, kao i o jačanju patronažne zdravstvene zaštite. U tom kontekstu istaknuta je potreba za izmjenama sistematizacije i unutrašnje organizacije zdravstvene ustanove, kako bi se u najkraćem roku sagledale mogućnosti za daljnju podršku.

Podrška će biti usmjerena na jačanje edukativnih i operativnih kapaciteta zdravstvenih ustanova kroz osiguravanje savremene opreme i adekvatnih resursa.

„Spremni smo pružiti punu podršku kako bismo dodatno ojačali zdravstveni sistem u BPK Goražde. Sestrinstvo je kičma zdravstvenog sistema i ključni faktor za kvalitetno i efikasno zdravstvo“, istakao je pomoćnik federalnog ministra zdravstva prim. dr. Goran Čerkez.

Edukacije i planirane aktivnosti dio su projekta „Jačanje sestrinstva u BiH“, koji podržava Vlada Švicarske, a implementiraju Federalno ministarstvo zdravstva, Ministarstvo zdravlja i socijalne zaštite Republike Srpske te Fondacija fami.

Premijer i ministrica iskazali su spremnost za nastavak uspješne saradnje s ciljem unapređenja zdravstvenog sistema i kvaliteta zdravstvenih usluga u Bosansko-podrinjskom kantonu Goražde.